Sběratelské karetní hry
Myšlenka společenských karetních her, které by v sobě zároveň ukrývaly i prvek sběratelství, se poprvé objevila na počátku devadesátých let v USA. Na počátku stály sběratelské karty s ilustracemi známých fantasy a sci-fi autorů, v té době velmi populární. Na sklonku roku 1993 pojmenoval univerzitní profesor matematiky Richard Garfield ilustrované karty jmény slavných válečníků, strašlivých nestvůr a mocných artefaktů, doplnil je krátkými texty s popisy pravidel a schopností a zrodil se nový fenomén, sběratelská karetní hra Magic: the Gathering.
Hra kdysi pro úzký okruh fanoušků se teď tiskne v obrovských nákladech v devíti světových jazycích a již dávno dobyla svět. Dnes se na trhu můžeme setkat s velkým výběrem sběratelských karetních her s nejrůznější tématikou, Magic však stále zůstává první mezi nimi, ať už propracovaností pravidel, kvalitou ilustrací či oblibou u hráčů. Každý rok se na vrcholových soutěžích mezi hráče, kterých je dnes mnoho set tisíc po celém světě, rozdělí přes jeden a půl milionu dolarů. To už je pěkná částka, co říkáš?
Přestože každá sběratelská karetní hra má svá vlastní specifická pravidla, mnoho rysů je podobných. Do hry nastupuje každý z hráčů s vlastním, pečlivě připraveným balíčkem. Jakou strategii kdo zvolí a které karty z mnoha set vydaných si do balíčku zamíchá, záleží na rozhodnutí každého ze soupeřů. Každá partie je tak jedinečná a hra je nekonečně rozmanitá. Když už přece jen máš pocit, že jsi svůj balíček dovedl k dokonalosti, nová edice přinese množství neznámých karet a kombinací, se kterými je potřeba se vypořádat! Hra si tak stále uchovává své kouzlo a neomrzí tě.
Karty ve tvém hracím balíčku představují nebezpečné bytosti, smrtící kouzla, pradávné artefakty, mocné hrdiny či vybavení, které si každý ze soupeřících mágů může přivolat na pomoc. V průběhu partie si každý ze svého balíku dobírá další karty a duel pokračuje, dokud jeden z mágů nepodlehne svému soupeři. Vítězí ten schopnější, lstivější a předvídavější z obou hráčů. Důležitý je i výběr těch správných karet do balíčku, jejich vzájemné kombinace a slabé i silné stránky. Svoji roli hraje také znalost soupeřových karet, zkušenost hráčů, i se štěstím je nutno počítat! Ne nadarmo se těmto hrám přezdívá intelektuální sport pro třetí tisíciletí.
Sběratelské karetní hry se obyvkle prodávají v šedesáti nebo čtyřicetikaretních balíčcích přímo připravených na hru. Jakmile ti pravidla hry přejdou do krve, je čas zamyslet se nad balíčkem. Vyhovuje ti právě tak, jak je? Nebo bys něco pozměnil, přidal, či upravil? Každý má jiný styl hry a i názory na kvalitu jednotlivých karet se různí. Pro další rozšiřování tvého balíku a sbírky slouží doplňková balení po patnácti kartách, takzvané boostery. V každém z nich najdeš vždy jednu vzácnou a několik neobvyklých karet, zbytek jsou běžné. Občas v balíčku můžeš narazit i na prémiovou lesklou kartu (foil), nebo dokonce mytické rare! Dávej ale pozor, neplatí, že čím vzácnější, tím silnější karta! Vždy záleží především na tom, jak se karty v tvém hracím balíku vzájemně podporují a jak spolupracují dohromady.
Karty můžeš ve svém klubu i vyměňovat s ostatními hráči, tvá sbírka tak určitě získá zajímavé přírustky. Je to také skvělá příležitost, jak potkat nové přátele a užít si spoustu zábavy. A o to jde přece především!
Magic: the Gathering - boostery
Magic: the Gathering - displaye
Magic: the Gathering - předkonstruované balíčky
Magic: the Gathering - fatpacky
Magic: the Gathering – kusové karty